اسکریپت های فتوشاپ چیست؟ و چگونه از آن استفاده کنیم؟

اسکریپت چیست؟

سکریپت، قطعه کدی است که ممکن است با زبان‌های برنامه‌نویسی متفاوتی کدنویسی شده باشد و همچنین گستردگی و تعداد خطوط آن می‌تواند از چندین خط به چندین هزار خط برسد.

 

اسکریپت های فتوشاپ

اسکریپت ها در برنامه فتوشاپ کدهایی به زبان جاوا اسکریپت هستند که جهت انجام کارهای متنوعی با سرعت و دقت بسیار زیاد استفاده میشوند ، اسکریپت های فتوشاپ در پاره ای مواقع که نیاز به تکرار داریم خیلی راحت میتواند کمک حالتان باشد و یا انجام کارهای بسیار جالبی که با هیچ یک از ابزارهای دیگر امکان پذیر نیست را میتوانید با اسکریپت ها انجام دهید ، به عنوان مثال اگر نیاز داشته باشید تمام متون که در یک فایل PSD نوشته شده است را در یک فایل تکست در دسکتاپ ذخیره کنید میتوانید از اسکریپت ها استفاده کنید و یا ساخت واترمارک ، ایجاد تاریخ و ساعت روی تصاویر ، تغییر سایز گروهی تصاویر ، افکت های متنوع با قابلیت تنظیمات مختلف و ...

 

تفاوت اسکریپت با اکشن

خیلی ها اسکریپت را با اکشن مقایسه میکنند و میگویند وقتی اکشن هست چرا به خودمان زحمت دهیم و اسکریپت بنویسیم ! دلیلش آن است که اسکریپت ها انعطاف پذیر تر هستند و میتوانند با توجه به مقادیری که برای متغیرها تعریف میکنیم و یا شرط های مختلف و حلقه های گوناگون ، عملیات را به گونه ای بسیار پیشرفته تر انجام دهند و حتی امکاناتی در اختیار دارید که در اکشن ها وجود ندارند.

 

ایجاد و ساخت اسکریپت (آشنایی با اسکریپت نویسی در فتوشاپ)

همانند پلاگین ها و اکشن ها و براش های فتوشاپ که توسط کاربران و یا شرکت های نرم افزاری و گرافیکی ساخته میشوند ، هزاران اسکریپت متنوع و جالب توسط افراد و شرکت های مختلف ساخته شده است که برخی از آنها را در پست های بعدی برایتان خواهیم گذاشت.

برای نوشتن اسکریپت های فتوشاپ احتیاجی نیست که یک برنامه نویسی حرفه ای باشید تا بتوانید اسکریپت ها را بنویسید ولی می بایستی که حداقل فهم مبتندی از جاوا اسکریپت و تعدادی تجارب مشابه با ویژگی ها و متدها داشته باشید.

برای شروع به هیچ چیزی نیاز ندارید کافی است یک Notepad باز کنید و کدهای خودتان را در آن بنویسید و با پسوند JSX آن را ذخیره کنید و سپس به روشی که در پایین نوشته شده است آن را اجرا کنید.

از نمونه کد ساده زیر برای تست آنچه گفتیم استفاده کنید ، آن را در نوت پد ویندوز کپی کنید و سپس با پسوند JSX ذخیره کنید و در برنامه فتوشاپ آن را اجرا کنید تا نتیجه را ببینید:

var doc1 = documents.add
            (512
            ,512
            ,300
            ,"GeneratedDoc1"
            ,NewDocumentMode.RGB
            ,DocumentFill.BACKGROUNDCOLOR)

var layer1 = doc1.artLayers.add()
  layer1.kind = LayerKind.TEXT;
  layer1.name = "Layer1"
var text1 = layer1.textItem
  text1.contents = "Hello, World"
  text1.color.rgb.red = 230
  text1.color.rgb.green = 27
  text1.color.rgb.blue = 46
  text1.size = 17
  text1.position = Array(256,256)
  text1.justification = Justification.CENTER

نتیجه اجرای کد بالا عکس زیر است:

 

طریقه استفاده از این اسکریپت ها در فتوشاپ

برای دسترسی به اسکریپت ها از منوی file>Scripts اقدام نمایید. همچنین میتوانید فایلهای اسکریپت را از مسیر  file>Scripts>Browse اجرا کنید و یا در مسیر زیر کپی کنید (برای مثال در فتوشاپ CS6)

C:/Program Files/Adobe/Adobe Photoshop CS6 (64 Bit)/Presets/Scripts

پس از کپی فتوشاپ را ببندید و دوباره باز کنید ، اسکریپت ها در مسیر file>Scripts ظاهر خواهند شد.