پاورپوینت چیست و چگونه از آن استفاده کنیم؟

پاورپوینت یکی از برنامه های مجموعه نرم افزاری مایکروسافت آفیس هست که به ما این امکان رو میده در سخنرانی ها و ارائه مطلب هایی که داریم بعنوان یک ابزار کمکی بتونیم سخنرانی اثر بخش تر و بهتری داشته باشیم.

پاورپوینت یک ابزار برای ساخت اسلایدهای حرفه ای است که به ما اجازه میده تا بتونیم از فرمت های مختلف اطلاعات مثل: متن، صوت، فیلم، عکس و یا افکت های تصویری برای ساخت اسلایدها ازش بهره ببریم.

نسخه های مختلف از پاورپوینت وجود داره که همواره شرکت مایکروسافت آفیس تلاش کرده در نسخه های جدیدی که ارائه میده، امکانات بیشتری به این نرم افزار اضافه کنه و از طرفی هم کار کردن با این نرم افزار رو برای ما آسون تر (به قول خارجیا User Friendly ) کنه.

 

 

پاورپوینت دقیقا چه کاری انجام می دهد؟

پاورپوینت دقیقا به ما اجازه میده تا بتونیم سخنرانی و ارائه مطلبی که داریم بتونیم کامل تر و اثر گذارتر اجراش کنیم.

 سخنران زمانی که از تصاویر و کلمات به صورت همزمان استفاده می کنه، یادگیری اون موضوع برای مخاطب آسان تر خواهد بود  و همینطور بهتر از زمانی است که فقط از کلمات استفاده می کنه.

 دلیلش این هست، وقتی ما از پاورپوینت که یک جلوه بصری و دیدنی است استفاده می کنیم باعث میشه که مخاطب اطلاعات رو علاوه بر شنیدن، ببینه. در تحقیقاتی که دانشمندان انجام داده اند بیشتر افراد تصاویر و در کل جلوه های دیدنی رو راحتر یاد می گیرند و همچنین در آینده هم راحت تر می توانند به یاد بیاورند.

اما اگر بخواهیم در یک جمله بگیم که دقیقا پاورپوینت چه کاری انجام می دهد می توانیم بگیم که:

پاورپوینت به ما کمک می کند تا بتوانیم سخنرانی اثر گذارتری داشته باشیم.

 

آیا خوب است در هر شرایطی از پاورپوینت استفاده کنیم؟

قطعا این موضوع که بخواهیم در هر شرایطی از پاورپوینت استفاده کنیم اصلا جالب نیست.

 یک مثال اغراق آمیز این است که:

 مثلا در مجلس ختم وقتی میخواهند از مرحوم یاد کنند عکس ها و خاطراتش رو در مسجد با پاورپوینت ارائه دهند.

 بنابراین استفاده از پاورپوینت و یا بطور کلی استفاده از اسلایدها در هر جا و هر شرایطی اصلا جالب نیست.

 

اشتباهات رایج در ساخت اسلاید پاورپوینت

متاسفانه بیشتر افراد هدف اصلی استفاده از پاورپوینت رو که تأثیر گذاری بیشتر روی مخاطب هست رو فراموش می کنند و از این ابزار طوری استفاده می کنند که اثر معکس به همراه داره.

 در زیر به اشتباهات رایجی که خیلی از سخنران ها انجام می دهند اشاره می کنم:

 نوشتن متن سخنرانی در اسلاید پاورپوینت

مثلا خیلی از سخنرانان رو دیدم که متن کامل سخنرانیشون رو در یک صفحه اسلاید نوشته اند و سخنرانی خودشون رو از روی اسلاید روخوانی می کنند